Şapte medalii pentru atleţii gorjeni

atletismÎn week-end, ora?ul Târgu Jiu a fost capitala atletismului la Campionatul Na?ional de Maraton. La start s-au prezentat 27 de b?ie?i ?i 21 de fete, to?i alergând pentru medalii la individual sau echipe. Competi?ia a fost dominat? de sportivii de la Pandurii Târgu Jiu, ace?tia reu?ind s? ob?in? în total ?apte medalii, dintre care patru de aur, dou? fiind ob?inute la individual de atle?ii Marinel Filip ?i Claudiu Surlea ?i dou? în probele pe echipe, acestea revenind echipelor de senioare ?i tineret. La fete s-a ob?inut doar o medalie la individual prin Izabela Româna?, care a ocupat locul 2 la tineret.

În competi?ia pe echipe, s-a ob?inut o medalie de aur pentru echipe tineret. Camelia Gherasim a devenit campioan? na?ional? la maraton, aceasta ob?inând timpul de 2h:51:58:01, fiind urmat? de Valentina Delion, care a terminat la un minut distan??.

Podiumul la seniori a fost încheiat de Maria Luca. La competi?ia b?ie?ilor, campionul na?ional la seniori a ie?it gorjeanul Marinel Filip, acesta parcurgând distan?a în 2h:28:52:00. Pe pozi?ia a doua s-a clasat atletul de la clubul Steaua, Virgil Sabou, care a terminat cursa la un minut în urma campionului. Pe pozi?ia a treia s-a clasat Ionu? Enache de la Steaua Bucure?ti.

La categoria tineret fete, câ?tig?toare a ie?it o atlet? de la clubul CSM Suceava, Viorica Hasna, care a terminat cursa cu timpul de 3h:04:08:01, fiind urmat? de Nicoleta Petrescu de la clubul Rapid Bucure?ti. Locul trei i-a revenit atletei Izabela Româna?, de la Pandurii Târgu Jiu. La tineret b?ie?i, campion a ie?it Claudiu Surlea de la Pandurii, urmat de Romeo Popescu, tot de la clubul din Târgu Jiu, iar pe locul trei s-a clasat Ioan Mihnea din Zal?u.

În cursa de maraton, doar cinci concuren?i au abandonat pe parcursul celor 42 de kilometri, dintre care o fat? ?i patru b?ie?i. Dintre b?ie?ii care au abandonat cursa, doi apar?in de clubul Pandurii, Marius Popescu ?i M?d?lin Badea. Deoarece competi?ia a avut succes la fel ca ?i anul trecut, pre?edintele FRA, Sorin Matei, a declarat c? la Târgu Jiu se va organiza ?i viitoarea edi?ie a finalei la maraton, deoarece condi?iile ?i organizarea au fost foarte bune.

Acesta s-a ar?tat mul?umit de nivelul ridicat al competi?iei: „Ne dorim ca ?i la anul Campionatul Na?ional de Maraton s?-l organiz?m tot aici. V? spun eu c?, atât campionatul de cros pentru juniori ?i maraton va r?mâne mult timp la Târgu Jiu. ?i asta datorit? celor de aici unde am g?sit condi?ii extraordinare”, a declarat Sorin Matei.

02.04.2008. 01:03