Pandurii Târgu Jiu – Rapid Bucure?ti 2-0 (0-0)

A marcat: P?curar (62 ?i 90+2)

Stadion: “Municipal”

Pandurii: Stanca – Mândrean, A. Rus, Chibulcutean, Cardoso – P?curar, Vancea (Nala?i 68), Ghindeanu (Tilinc? 49), Fl. Stîng?, Orac – Al. Pi?urc? (Raskovic 88) Antrenor: Sorin Câr?u

Rapid: E. Andrade – Maftei, R. Fernandes, J.P. Andrade (Julio Cesar 67), Perj?, Božovi? (Herea 73) – Pitbull, N. Grigore, Cesinha (Spadacio 81) – Joao Paulo, Boya. Antrenor: Nicolae Manea

Au arbitrat: Victor Berbecaru (Rm. Vâlcea), Dorin Mudura (Oradea), Ovidiu Maier (Timi?oara)

Observatori: Sandu Boc, Marcel Lic?

Cartona?e galbene: Bozovic (25), Fernandes (72)

Cartona? ro?u: Boya (27)

Prima victorie în fa?a RapiduluiCeea ce vreau s? implement?m aici, la Târgu Jiu, este ideea c? echipa s? nu mai piard? pe teren propriu nici un meci. Putem s? facem acest lucru prezentând o garnitur? cât mai bun? din ce avem noi la dispozi?ie, în a?a fel încât s? cre?m probleme la orice echip? indiferent cum se nume?te. Atunci când juc?m acas? nu vrem s? mai d?m senza?ia de umilin?? publicului ?i oamenilor din conducerea clubului care se simte totdeauna în momentul când adversarul te învinge. Nu vrem s? ne mai umilim suporterii!”, spunea Sorin Câr?u înaintea partidei cu Rapid.

Zis ?i f?cut. Pe o ploaie rece ?i deas?, gorjenii au mul?umit suporterii veni?i chiar ?i în aceste condi?ii s? vad? jocul favori?ilor. 2-0 pentru trupa lui Sorin Câr?u, ambele goluri reu?ite de P?curar, adev?ratul c?pitan, care a reu?it s? marcheze cu dou? execu?ii de excep?ie. Primul gol a fost marcat cu piciorul stâng, dup? un dribling în fa?a c?pitanului giule?tean, Maftei.

Al doilea gol marcat de P?curar a fost dintr-o lovitur? liber?, un gol excep?ional, îns? obi?nuit pentru fanii gorjeni, care au fost înv??a?i ?i în sezonul trecut cu aceste execu?ii superbe ale c?pitanului. O victorie mare, grea, muncit?, dar meritat? a pandurilor în fa?a unei echipe de cupele europene, Rapid, o echip? care nu a reu?it decât o ac?iune periculoas? la poarta lui Stanca. Gorjenii au ?tiut s? profite de un Rapid debusolat, în criz?, dup? eliminarea din Europa. Câr?u a ?tiut ce i-a lipsit echipei pân? acum ?i a?a cum a spus, a umblat în primul rând la psihicul lor.

Dup? ce, pân? acum, au pierdut dou? jocuri de?i marcaser? primii, de aceast? dat? juc?torii nu au mai f?cut pasul înapoi, ci din contr?, la 1-0, au atacant continuu poarta giule?tenilor. Pe un teren impracticabil, gorjenii s-au d?ruit exemplar ?i au dominat echipa de portughezi a Rapidului. Cu doar trei români în primul unsprezece, adversarul a ar?tat o evolu?ie modest?, dezam?gind cei aproximativ 100 de suporteri veni?i de la Bucure?ti chiar ?i pe ploaie pentru a-?i sus?ine echipa favorit?.

Succesul pandurilor este al doilea consecutiv sub comanda lui Sorin Câr?u. De cealalt? parte, Nicolae Manea a debutat cu înfrângere pe banca Rapidului, care se afl? la al cincilea joc consecutiv f?r? victorie.

Dubla lui P?curar
a decis meciul

Gorjenii au dat primul semn înc? din debutul jocului, prin Alex Pi?urc?, care a reulat cu capul periculos spre poarta lui Andrade, acesta reu?it s? resping? în corner. A urmat apoi ac?iunea periculoas? a lui P?curar, care a centrat periculos, dar acela?i portar portughez a scos balonul de sub bar?.

O faz? notabil? care a rupt ?i echilibrul din teren s-a consemnat în minutul 27, atunci când Pierre Boya a v?zut direct cartona?ul ro?u, dup? o decizie ciudat? a centralului Victor Berbecaru. Juc?torul oaspe?ilor a fost eliminat, de?i el a fost cel faultat, prins la mijloc între Pi?urc? ?i P?curar. De?i l-a eliminat pe Boya, arbitrul a acordat lovitur? liber? pentru Rapid.

Pân? la pauz? nu s-a mai întâmplat nimic interesant, cele dou? echipe jucând mai mult la mijlocul terenului. Prima ?i singura ac?iune periculoas? a oaspe?ilor i-a apr?inut lui Joao Paulo Pinto la dou? minute de la reluare, îns? ?utul acestuia din afara careului a fost respins excelent de portarul Stanca, providen?ial la aceast? faz?. Gorjenii au dat replica prin Stâng?, îns? balonul trimis de acesta la o faz? la care Andrade era ie?it mult din poart?, a fost respins de Bozovic de pe linia por?ii. În minutul 63 a venit ?i golul.

P?curar a primit un balon la marginea careului de la Orac, a p?truns în for??, l-a driblat pe Mafei ?i a trimis puternic cu stângul pe col?ul lung. 1-0 pentru gorjeni ?i Rapidul s-a afundat ?i mai mult. Acela?i P?curar l-a încercat pe goal-keep-erul rapidist cu un ?ut în?el?tor de la distan??, dar mingea nu a nimerit cadrul por?ii.

Tilinc? l-a pus ?i el în mare dificultate de câteva ori pe Andrade, îns? nu a reu?it s? împing? balonul în poart?. În minutele de prelungire, sârbul Raskovic a ob?inut o lovitur? liber? indirect? în marginea careului, o bun? oportunitate pentru maestrul P?curar ca s? realizeaze dubla.

Balonul a fost mi?cat de Cardoso, iar P?curar a tras cu sete pe jos, balonul oprindu-se în plasa por?ii. 2-0 ?i gorjenii au ob?inut o victorie pe deplin meritat? dup? cum s-au desf??urat ostilit??ile în teren.