Pandurii au câştigat lupta pentru supremaţie în Oltenia

Echipa antrenat? de Eugen Neagoe, pandurii Târgu Jiu, a reu?it s? treac? de Universitatea Craiova cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Alexandru P?curar ?i Jaka Stromajer, într-un meci în care gorjenii au dominat categoric partida, craiovenii nereu?ind mare lucru. De?i lupta dintre cele dou? ehcipe oltene?ti a fost una doar în teren, la finalul partidei, patronul Universit??ii Craiova a exclus din lot patru juc?tori, pe motiv c? l-au lucrat pe antrenorul Cioroianu, care, de?i ?i-a prezenat demisia dup? acest joc, a fost reconfirmat în func?ie de oficialul ?tiin?ei. Dac? în sezonul tercut, craiovenii au câ?tigat partida de la Târgu Jiu cu 2-0, de aceast? data?, gorjenii ?i-au luat revan?a, ob?inând acela?i rezultat.

Prima repriz? a fost la discre?ia gazdelor, cu pu?ine ocazii de poart?, portarul Craiovei Mircea Bornescu fiind pus la încercare de P?curar, Popete ?i Alexandru Pi?urc?. Prima ocazie a pertidei s-a consemnat în minutul 13, atunci când Djpaka a centrat de pe partea stâng? pân? la Liviu Mihai care a ?utat din interiorul careului direct în funda?ii centrali, balonul ajuns la Pi?urc? a trecut peste transversal?. În minutul 28 P?curar ?i-a încercat norocul cu un ?ut dintr-o lovitur? liber?, Bornescu a respins cu dificultate doar pân? la Rusu, care nu a reu?it s? marcheze, balonul fiind respins de Mitchell. În minutul 31, Iordache l-a servit excelent în careu pe Liviu Mihai, care îns? a trimis pu?in peste poart?. În minutul 36, Djapka a executat un crner în careu pân? la Rusu, care din câ?iva metri a tirmis balonul peste. În minutul 38, Andrei Prepeli?? a executat o lovitur? liber? de la 30 de metri, îns? f?r? a pune probleme por?i ap?rat? de Adnan Guso.

P?curar ?i Stromajer au adus victoria gorjenilor
În partea a doua, cele dou? ehcipe au intrat în teren cu gânduri mari, de a-?i asigura cele trei puncte puse în joc. Cei care au dominat au fost tot gorjenii, care au marcat d edou? ori, prin P?curar ?i Stromajer. Craiovenii puteau deschide scorul prin noul lor c?pitan în minutul 57, atunci când Costea a trimis balonul dintr-o lovitur? liber? direct în bar?, faz? care a ridicat în picioare oficilaii Universit??ii afla?i la tribuna a II a.

Pandurii au continuat asediul la poarta lui Bornescu, astfel încât, în minutul 73, Alexandru P?curar a deschis scorul dintr-o lovitur? liber? de la 30 de metri, balonul a fost deviat u?or ?i a rico?at în poart?. Avea s? fie 1-0 pentru gorjeni, care au continuat s? domine, astfel încât, în minutul 85, slovenul Jaka Stromajer, a marcat 2-0, acesta reluând cu capul un balon primit în careu de la Djakpa.

Gorjenii puteau s? mai marcheze înc? o dat? prin acela?i P?curar, care a trimis pentru a doua oar? periculos pe poarta advers? dintr-o lovitur? liber?, torpila trimis? de acesta duduind transversala por?ii adverse. Dup? acest joc, Pandurii ocup? o pozi?ie onorabil?, pe locul opt, în timb ce Craiova au ajuns pe 13.