Înfrângere la debut

Liga Na?ional? / HC Odorhei – Energia Pandurii Tg. Jiu 29-24 (16-13)

Echipa de handbal Energia Pandurii, a început cu stângul noul sezon, fiind învins? de nou pormovata HC Odorhei cu scorul de 29-24 (16-13). De?i au avut o preg?tire foarte bun?, reu?ind rezultate bune în partidele amicale disputate în aceast? var?, handbali?tii preg?ti?i de Sorin Toacsen au avut o evolu?ie ?tears? în prima etap? din deplasare de la Odorhei. Cu un moral bun, gorjenii au început bine partida din deplasare, reu?ind s? preia conducerea cu 4-1 în primul sfert de or?, când au avut o eovlu?ie foarte bun?. Relaxa?i ?i convin?i c? de?in controlul, handbali?tii gorjeni au sc?pat jocul din mân?, ratând foarte multe arunc?ri, singuri cu portarul.
Costea a ratat din aceast? pozi?ie patru arunc?ri, exasperându-l pe antrenorul Toacsen, care la finalul jocului era r?gu?it de cât a strigat la elevii s?i. Oaspe?ii au profitat de relaxarea pandurilor ?i au dat lovitura pe contraatac, intrând la cabine cu trei goluri avans. Dup? pauz?, gorjenii au încercat s? revin? în joc, îns? f?r? mari reu?ite, ace?tia continuând seria rat?rilor incredibile. Precipita?i la arunc?ri, pandurii nu au mai reu?it s? întoarc? rezultatul, gazdele distan?ându-se la cinci goluri, 29-24, scor final. Pentru Enegia, golurile au fost reu?ite de P?iu?-10, Apolzan-4, Mazilu-3, Preda, Ghir? ?i Enache- câte dou? ?i Cirkovic un gol.

Nu au avut „energie”

Înfrângerea suferit? de Energia în fa?a unei nou-promovate, HC Odorhei, a adus numai cunvintede nemul?umire în rândul oficialilor gorjeni. Pre?edintele Gore Popescu s-a declarat nemul?umit atât de rezultat cât ?i de atitudinea cu care juc?torii gorjeni au tratat aceast? partid?. Oficialul a precizat c?, toat? echipa a intat prea relaxat? în teren, nu s-au concentrat, lucru ce a dus la un dezastru. Mai mult, acesta este dezam?git de faptul c?, au fost învin?i de o nou-promovat?: „ Am avut un prim sfert de or? excelent, am condus la trei goluri, dup? care s-au t?iat ?i nu au mai reu?it nimic. Am ratat foarte mult, din pozi?i singuri cu portarul, iar ei au marcat pe contraatac. Sunt sup?rat pe rezultat, pentru c? am jucat cu o ehcip? nou-promovat? ?i nu m? a?teptam s? pierdem”, a precizat acesta. Echipa trebuie s? treac? repede pentru acest e?ec, deoarece joi urmeaz? un joc pe teren propriu, tot în fa?a unei nou-promovate, ?tiin?a Municipal Dedeman Bac?u, care în prima etap? a reu?it un egal în fa?a echipei Minaur Baia Mare. Dup? acest joc, pentru Energia urmeaz? o deplasare la Romvag Caracal, echip? care, de asemenea a promovat în acest sezon în Liga Na?ional? de Handbal Masculin.