Energia Rovinari este lider în Liga a III-a

Satelitul pandurilor a trecut la limit? de Minerul Mehedin?i, într-un joc cu multe gre?eli de arbitraj

Liga a III a / Energia Rovinari – Minerul Mehedin?i 2-1 (1-1)

Marcatori: Zamfir (36), Arcanu (70 pen.) / Fl. Bar (45)
Teren: „Municipal II – sintetic Tg. Jiu ”
Energia Rovinari: Constantinescu – Vajda, T?taru, Glodeanu, Grecu – Ecobici ( 80 Militaru), Arcanu, Dud?u (56 Ursu), Stanciu ( 75 B?lt?re?u) – Zamfir, F?r?c??eanu (56 Roman). Antrenor: Romulus Negroiu
Minerul Mehedin?i: Adam – Alm?jean, Bar, Mihart, Lingurar – Moraru, Scânteie, Mih?escu, Petrovici – Movil?, Stoiescu. Antrenor: Cornel Mihart
Arbitrii: Ion Juravle, Cristian Dr?gu?, Florin Parlea – to?i din Timi?oara
Obs: Daniel Diaconu (Rm. Vâlcea)

Energia Rovinari a reu?it o victorie pe deplin meritat? în fa?a echipei Minerul Mehedin?i, scor 2-1, dup? ce la pauz? rezultatul era egal, 1-1.
Cu trei victorii din tot atâtea jocuri, gruparea gorjean? este liderul la zi al seriei a V a din e?alonul al treilea, având patru goluri marcate ?i doar unul primit. Partida disputat? vineri dup? amiaz? pe terenul sintetic din „Compexul Sportiv Pandurii”, a fost una disputat? în prima parte, gazdele reu?ind s? domine categoric.
Mai întâi, Glodeanu a trimis direct în bara transversal? de la 20 de metri.

Dup? mai multe încerc?ri de a marca, rovin?renii au deschis scorul prin golgheterul Gabriel Zamfir în mintutul 36, juc?torul reluând un balon direct în poart? din marginea careului mare. De?i gazdele au dominat clar, oaspe?ii au reu?it egalarea în minutul 45, în urma unor gre?eli de arbitraj, funda?ul Florin Bar reu?ind s? trimit? în poart? de la câ?iva metri. În partea a doua s-a jucat mai mult pe contre, gorjenii lipsi?i de ?ans?, au irosit câteva ocazii clare de a majora rezultatul. În minutul 54, mijloca?ul Stanciu a reluat un balon care a c?zut pe bara transversal?, portarul mehedin?enilor reu?ind s? resping?.

De?i ghinionul i-a urm?rit pe rovin?reni, în mintuul 70, centralul întâlnirii ?i-a mai r?scump?rat din gre?eli, acesta acordând corect o lovitur? de pedeaps? gazdelor, Arcanu reu?ind s? transforme ?i s? stabileasc? rezultatul final, 2-1. Dup? acest joc, Energia Rovinari va evolua mar?i în deplasare la ACU Arad, echip? cu care nu s-au mai întâlnit pân? în acest moment.

Radu Andrei

Rezultate etapa a III a :

Gloria CTP Arad – UM Timi?oara 2-1; Fortuna Covaci – CS Ineu 0-0; Alto Grad Albina – ACU Arad 0-0; Energia Rovinari – Minerul Mehedin?i 2-1; Victoria N?dlac – CSM Sebe? 1-1; Marmosin Simeria – Minerul M?t?sari 3-1; Calor Timi?oara – Unirea Sânicolau Mare 0-1; AS Nova Bechicerecul Mic – CS Vulcan 3-1; Partida Minerul Motru – Auxerre Lugoj nu se disput?

12.09.2007. 00:37

Claudiu 21.04.2009. 16:39