Liga I / Pandurii Târgu Jiu – CS Otopeni 1-1 (1-1)

Pandurii: Stanca – Mândrean, A. Rus, Ad. Rusu (46 Chibulcutean), Cardoso – Stâng?, Vancea, P?curar, Tremonti (52 I. Iordache) – Simion (58 Raskovic), Tilinc?

Antrenor Eugen Neagoe

CS Otopeni : Munteanu – Dumitrescu, Scarlatache, Negru, Mu?at –

Chiacu (88 Balauru), Pârvu, M?rg?rit, C. Constantin (60 Predescu), Da Silva (76 Kalle) – Yontcha

Antrenor Marian Bucurescu

Arbitrii: Teodor Cr?ciunescu (Rm. Vâlcea), Daniel Demetrescu (Rm. Vâlcea), Florin P?unescu (Rm. Vâlcea)

Obs: Octavian Goga (Bra?ov), Ioan Igna (Timi?oara)

Spectatori: 5.000

Desi p?rea favorit? cert?, Pandurii nu a sc?pat de ce se temea, ?i anume partida cu CS Otopeni, o echip? disperat?, care nu acumulase niciun punct în prima lig?, înainte de acest joc. Gorjenii au început bine partida, reu?ind s? deschid? scorul prin Tilinc?, îns? improviz?rile f?cute de Neagoe nu au dat roade, Otopeniul reu?ind egalarea. Un punct pre?ios pe terenul pandurilor, care practic a echivalat cu un e?ec al gazdelor.

Gorjenii au avut o evolu?ie sub nivelul a?tept?rilor, îns? au fost dezavantaja?i ?i de arbitrajul execrabil al centralului Teodor Cr?ciunescu, care a viciat rezultatul final, acesta anulând un gol valabil marcat de Rus, dar neacordând ?i o lovitur? de pedeaps? la Iordache. Prima ac?iune închegat? le-a apar?inut oaspe?ilor în minutul 15, când Yontcha a trimis puternic distan??, îns? goal-keeper-ul Stanca a reu?it s? resping?. În minutul 20, Simion a reluat spectaculos, îns? f?r? a-l pune în dificultate pe portarul Munteanu.

A urmat lovitura liber? executat? foarte bine de P?curar, care a trimis pu?in pe lâng? poarta advers?. Oaspe?ii au cerut un penalty în minutul 25, la o p?trundere a lui Chiacu în careu, când a fost faultat de Cardoso, îns? centralul a considerat c? juc?torul oaspe?ilor a c?zut prea u?or, l?sând jocul s? continue.

În minutul 29, marcatorul pandurilor de la Media?, Tilinc?, l-a excutat pe Munteanu, cu sânge rece, din interiorul careului, pe col?ul lung. Gorjenii puteau majora rezultatul la 2-0 ?ase minute mai târziu, când Rus a trimis în poart?, îns? centralul întâlnirii nu a acordat golul, acesta v?zând hen? la funda?ul gorjean, care ?i-a preluat balonul pe piept.

În minutul 42, oaspe?ii au reu?it egalarea prin Yontcha, care ?i-a preluat un balon de lâng? Rus ?i a trimis de la 25 de metri din volee pe col?ul lung al portarului Stanca. În partea a doua, centralul întâlnirii a sc?pat, din nou, jocul din mân? neacordând o lovitur? de pedeaps? gazdelor la un fault în careu produs asupra lui Iordache.

Pân? la final, gorjenii au fost cei care au insistat în atac, îns? f?r? a mai reu?i s? marcheze. Eugen Neagoe a explicat dup? partida cu CS Otopeni c? se a?tepta la o partid? grea cu o echip? disperat?, care avea 0 puncte.

Acesta a criticat maniera de arbitraj a centralului Teodor Cr?ciunescu, care i-a dezavantajat pe gorjeni: “A fost un meci a?a cum ne a?teptam, dificil, cu o echip? în suferin??. Am reu?it s? marc?m, am mai marcat o dat? dar golul nu a fost acordat ?i am primit un gol de la peste 25 de metri, dintr-o execu?ie foarte frumoas? ?i s-a terminat jocul. În repriza a doua am dominat, dar steril. Juc?torii nu au mai fost a?a lucizi ca la început. A fost un joc încrâncenat, din cauza dorin?ei de a câ?tiga.

Nu a fost un meci de via?a sau moarte cum spunea pre?edintele, fotbalul este un sport de b?rba?i, care sunt mai puternici, câ?tig?. Cu jocul pe care l-am f?cut cu Otopeni, nu cred c? vom putea ob?ine 9 puncte”, a declarat acesta. Neagoe a ?inut s? explice c? nu ?ine cu din?ii de scaunul de principal la Pandurii, acesta putând pleca oricând. Totu?i, acesta a precizat c? nu a ap?rut niciun conflict între el ?i juc?tori ?i nu crede c? elevii s?i nu î?i doresc s? câ?tige. “Gean?” a declarat c? nu el este omul care trebuie s? redreseze echipa, ci juc?torii: “Eu nu sunt legat de scaun, iar dac? se consider? c? trebuie s? plec, voi pleca. Eu sunt corect ?i ?tiu s? discut toate problemele. Când nu câ?tigi e o problem?, dar nu e una între mine ?i juc?tori.

Discut cu ei în fiecare zi, c?ut?m o solu?ie, dar nu o g?sim. Nu i-am întrebat dac? vor s? continu?m împreun?, dar o s? îi întreb. Dac? ei spun c? nu mai vor s? continue, trebuie s? ne desp?r?im”, a spus Neagoe. Acesta spune îns? c?, juc?torii s?i sunt foarte afecta?i pentru situa?ia în care a ajuns echipa ?i nu crede c? este rea-voin?? din partea lor: “Am discutat cu juc?torii, sunt foarte afecta?i, dar ei sunt singurii oameni care pot redresa echipa, pentru c? ei joac?.

Dac? vor în?elege lucrul acesta, cu siguran?? vor scoate echipa din situa?ia în care se afl?. Eu cred c? sunt juc?tori profesioni?ti, dar cu jocul pe care l-am f?cut ast?zi, nu cred c? mai putem realiza obiectivul de nou? puncte în patru etape”, a continuat acesta.

De?i tehnicianul este cel care a adus juc?torii ?i el trebuie s? r?spund? de rezultate, Neagoe a aruncat toat? vin? spre conducerere: “Conducerea trebuie s? g?seasc? solu?ia pentru ca echipa s? ias? din criz?. Nu sunt eu conduc?torul echipei s? le g?sesc”.