Derby-ul gorjenilor a fost câştigat de Jiul Rovinari

Liga a III a / Minerul Motru ?i Jiul Rovinari s-au impus în etapa a doua

În etapa a doua a e?alonului al treilea, dou? din echipele gorjene au ob?inut victorii, cea mai clar? fiind a Minerului Motru, care a surclasat Aduna?ii Cop?ceni cu scorul de 6-1. Golurile gorjenilor au fost reu?ite de, C. Lauren?iu (min. 1), Trifu (min. 21 ?i 34), Sârbu (min. 68 ?i 71), ?oo (min. 83). Dup? ce a început sezonul cu o victorie, Minerul M?t?sari s-a recunoscut învins? în etapa a doua, pierzânmd cu scorul de 1-0 duelul cu FC Caracal din deplasare.

Derby-ul local dintre Energia Rovinari ?i Jiul Rovinari a fost câ?tigat de Jiul cu scorul de 2-1, dup? un meci în care echipa care a dominat categoric a fost Energia. Jiul a reu?it s? deschid? scorul în minutul 37 prin Pricorici. În partea a doua, echipa gazd? a reu?it egalarea prin Stanciu în minutul 49, îns? lipsa de concentrare a f?cut ca elevii lui Cristi Popescu s? gre?easc? în ap?rare, astfel încât Jiul a dat lovitura de gra?ie cu patru minute înainte de final, prin Roman.

Energia a avut câteva ocazii clare de a marca, îns? relaxarea juc?torilor a dus la pierderea meciului. Cea mai clar? ocazie i-a apar?inut lui Adrian Popescu, care sc?pat singur cu portarul nu a reu?it s? trimit? în poart?. Delegatul Energiei, Viorel Cioar?, a precizat c? juc?torii trebuie s? trateze cu seriozitate fiecare partid?, deoarece nu sunt câ?tig?tori dinainte. Acesta spune c? îi a?teapt? o partid? extrem de dificil? la Craiova, unde vor întâlni o echip? extrem de dificil?: „Din p?cate am pierdut partida, de?i am crezut c? vom reu?i o victorie. Nu ?tim ce se întâmpl? cu juc?torii, nu se concentreaz? suficient la finalizare, de aici pronesc toate problemele. Ca ?i la primul joc, am ratat câteva ocazii clare, care putea fi goluri.

Lipsa de concentrare ?i determinare ne cost? puncte. Trebuie s? ne revenim repede, deoarece avem un meic greu la Craiova cu CFR, au echip? bun? ?i sunt convins c? î?i doresc victoria. Noi mergem s? juc?m ?i sper?m s? ob?inem ?i puncte”, a precizat oficialul rovin?rean. Dup? etapa a doua, Minerul Motru ocup? pozi?ia a ?aptea, urmat? de Jiul Rovinari ?i Minerul M?t?sari. Energia se claseaz? abia pe pozi?ia a cincisprezecea.

Etapa viitoare, a treia, Minerul M?t?sari va primi vizita echipei CFR Craiova, Jiul Rovinari va juca cu SC FC 2005 SA Pite?ti II, Energia Rovinari se va deplasa la CS Gaz Metan CFR Craiova, iar Minerul Motru va juca în deplasare la CS Muscelul Câmpulung.

26.08.2008. 22:37