Debut cu dreptul pentru gorjeni

Amical Antalya / Pandurii Târgu Jiu – S.V. Germania 90 Schoeneiche 4-0 (0-0)

Pandurii Târgu Jiu a sus?inut ast?zi primul joc de preg?tire din cantonamentul din Antalya. Adversar a fost o echip? de liga a treia, S.V. Germania 90 Schoeneiche, de care gorjenii au trecut la pas, scor 4-0.

Pentru acest joc, gorjenii s-au deplasat în localitatea Belek, acolo unde se preg?tesc nem?ii. Jocul a început d ela ora 14.00, acesta desf??urându-se pe terenul Kaya. Dac? în prima parte echipa trimis? în teren de Sorin Câr?u nu a ibzutit s? marcheze, actul secund a fost total diferit, gorjenii marcând de patru ori.

Omul meciului a fost spaniolul Ibon Perez Arrieta, care a reu?it trei goluri din cele patru. Juc?torul a revenit cu brio dup? o perioad? lung? de absen??, acesta evoluând în tur doar la primul joc, cu Dinamo, îns? doar câteva minute.

În prima parte, Sorin Câr?u a trimis în teren urm?toarea formul?: Stanca – Mândrean, Rus, Rusu, Grecu – Vasilache, Stancu, Murgan, Stâng? – Pi?urc?, Simion.

La pauz?, Câr?u a trimis în teren o alt? echip?, mult mai dinamic?: Bondzulic – Popete, Martinovic, Chibulcutean, Pejic – Pârvu, Vancea, P?curar, Tremonti – Arrieta, Raskovic. În minutul 50, Arrieta a deschis scorul. Doar zece minute mai trziu, un alt str?in din lot, Raskovic a majorat rezultatul la 2-0. Acela?i Arrieta a marcat pentru 3-0 în minutul 65, pentru ca cinci minute mai târziu s? închis? tabela, scor final 4-0.

Gorjenii vor avea o zi d epauz?, pe 23 fiind programat urm?torul joc, cu georgienii de prima lig? FK Vit Georgia. Duminic?, 25 ianuarie, gorjenii vor întâlni echipa Metalurg Liepaja din Letonia, iar pe 28 ianuarie pe Karpay Lvov din Ucraina.

Marcatori: Arrieta (50, 65 ?i 70), Raskovic (60)
Pandurii I: Stanca – Mândrean, Rus, Rusu, Grecu – Vasilache, Stancu, Murgan, Stâng? – Pi?urc?, Simion
Pandurii II: Bondzulic – Popete, Martinovic, Chibulcutean, Pejic – Pârvu, Vancea, P?curar, Tremonti – Arrieta, Raskovic

21.01.2009. 20:30