Ciclism / Turul Ciclist al României ai trecut şi pe la Târgu Jiu

Locuitorii jude?ului Gorj au avut parte zilele trecute de un spectacol sportive, organizat în cadrul celei mai importante competi?ii de ciclism.
Ajuns la cea de-a 44-a edi?ie, Turul Cislist al României, care se organizeaz? în 11 jude?e, a ajuns ?i în ora?ul lui Brâncu?i, acesta fiind organizat la sfâr?itul s?pt?mânii trecute.

Traseul stabilit pe ruta Pite?ti – Râmnicu Vâlcea –Târgu Jiu, a avut ca punct final chiar ora?ul Târgu Jiu, drumul parcurs fiind de 174 de kilometric. Primii trei clasa?i au fost premia?i cu suma de 100 de euro, sum? alocat? de Consiliul Jude?ean, care a dorit s? ajute nu numai sportul de echip?, ci ?i cliclismul.

Competi?ia a reunite un num?r de 58 de cicli?ti din ?ar?, dar ?i din afar?, pe lâng? români fiind prezen?i ?i cicli?ti din Bulgaria, Ungaria sau Germania. La finalul cursei, câ?tig?toul primei etape a fost Alexandru Cioncan de la Compet Ploie?ti.

Cea de-al doilea traseu str?b?tut de sportive a fost organizat pe ruta Târgu Jiu – Petro?ani – Deva. În cadrul acestei competi?ii, a fost premiat ?i un gorjean, Gheorghe Adam, care a ob?inut un premiu simbloc pentru întreaga sa carier? de ciclist.

27.06.2007. 00:24