Au luptat şi au câştigat

paius-handbal-anDup? o perioad? foarte slab?, în care e?ecurile s-au ?inut scai de gorjeni, Energia Pandurii Târgu Jiu, a reu?it, în sfâr?it o victorie, în fa?a Univ. Transilvania Cluj, cu scorul de 35-24 (16-14). Gorjenii au ar?tat c? ?tiu s? joace handbal ?i l-au f?cut pentru prima dat? pe tehnicianul Vasile Stâng? s? se declare mul?umit. La partid? a fost prezent ?i pre?edintele Federa?iei de Handbal, Cristian Ga?u, lucru care i-a motivat pe juc?tori.

Prima repriz? a fost una echilibrat?, în care ambele echipe s-au luptat pentru fiecare minge. Gorjenii au intrat la pauz? cu un mic avantaj de dou? goluri, care îns?, dup? pauz? s-a majorat.

Gorjenii au reu?it s? î?i revin? dup? e?ecurile din etapele trecute ?i au ie?it din pasa proast?. De aceast? dat?, s-a v?zut voin?? ?i concentrare. Dac? pân? acum Stâng? s-a plâns mereu de extreme, de aceast? dat? au func?ionat, gorjenii reu?it s? înscrie de opt ori. Unul din juc?torii critica?i mai tot timpul de tehnician, P?iu?, a reu?it s? treac? peste momentele slabe de la jocurile trecute ?i a reu?it cele mai multe goluri pentru Energia la aceast? partid?, opt.

Dou? puncte care readuc speran?ele în tab?ra gorjean? înaintea partidei cu HCM Constan?a, care se va disputa pe data de 6 decembrie. Gorjenii au astfel trei s?pt?mâni la dispozi?ie pentru a preg?ti acest joc. Pentru Energia au marcat: P?iu? (8), Stojanovic (6), Stanciu (6), Truic? (4), Apolzan (3), Mrakic (2), Murtaza (2), Enache (1), Giotoiu (1), Florea (1). De partea cealalt?, cele mai multe reu?ite i-au apar?inut lui Laz?r (8).

La final, tehnicianul Vasile Stâng? s-a ar?tat mul?umit de evolu?ia echipei sale, în special de P?iu? ?i de extrema Apolzan: “A fost un meci de lupt? în prima repriz?, iar în a doua la discre?ia noastr?. B?ie?ii au fost determina?i, au avut ambi?ie ?i zic eu c? am spart ghea?a. S-au antrenat foarte bine ultimele dou? s?pt?mâni ?i la unii juc?tori, de exemplu la P?iu?, s-a v?zut un progres. Apolzan a fost o surpriz?, am dat opt goluri de pe extrem?. Mi-a fost team?, am început s? facem prostii, au venit ei de la 17-14 la 18-17 pentru ei, dar s-a terminat cu bine”.

De?i, dup? partida de la Odorhei, au existat divergen?e între români ?i str?ini, Stâng? spune c? s-au aplanat. Se pare c?, o parte din juc?torii români sunt nemul?umi?i c? sârbii sunt v?zu?i cu ochi buni de tehnician, de aceea s-au revoltat: “Nu exist? niciun conflict între români ?i sârbi, chiar s-au pupat la vestiar dup? joc. Normal c? într-un joc exist? ?i divergen?e, dar nu un conflict. Arbitrii au arbitrat corect, nu am ce s? le repro?ez. Mi-a? dori s? m? arbitreze a?a ?i în deplasare. O s? abord?m altfel meciurile urm?toare, chiar ?i cel cu Constan?a”.

18.11.2008. 21:07