Au învins liderul

Revela?ia returului, Pandurii Târgu Jiu, este prima echip? care a reu?it s? înving? liderul CFR Cluj pe teren propriu

Liga I / CFR Cluj – Pandurii 1-2 (0-1)

Marcatori: Galliasi (38 aut.), Tric? (92) / I. Iordache (63)Stadion: „Dr. Constantin R?dulescu”

CFR Cluj: Hirschfeld –Tony, Cadu, Sousa, Dorsin – Manuel Jose, Dani, Peralta (46 G.Mure?an), Tric? – Semedo, Dubarbier (65 Ruiz)
Antrenor: Ioan Andone

Pandurii: Mingote – Ad. Rusu, A. Rus, Chibulcutean, Cardoso – Vasilache (78 Arrieta), Vancea (64 P?curar), Stânga, Orac, I. Iordache – Pi?urc? (56 Stromajer)
Antrenor: Eugen Neagoe
Arbitrii: Dan Lucian (Ajud), Ionel Popa (Pa?cani), Mihai Artene (Vaslui)
Obs: Adrian Ionescu (Bucure?ti), Valeriu Ioni?? (Bucure?ti)
Spectatori: 7.000
Cartona? ro?u: Cadu (46)

Au învins liderulGorjenii au plecat la Cluj cu gândul s? nu piard?, mul?umindu-se ?i cu un rezultat de egalitate. De?i sperau la o victorie, gorjenii nu credeau c? pot învinge liderul chiar la el acas?, îns? bomba a explodat. Pandurii au ar?tat astfel c? se pot lupta de la egal la egal cu orice adversar din prima lig?. Mai mult, gorjernii au ar?tat în teren c? nu mai sunt o echip? mic?, ci au crescut mult în valoare de la revenirea lui Eugen Neagoe, care a transformat complet o echip? debusolat?, într-o familie. De?i nu au jucat spectaculos, gorjenii au reu?it s? plece cu toate cele trei puncte, f?când astfel un pas imens spre slavarea de la retrogradare. Scorul a fost deschis în minutul 38, de Sousa, care a deviat mingea în propria poart? la o centrare a lui Vasilache de pe partea dreapt?. CFR Cluj a r?mas în inferioritate numeric? în minutul 46, când Cadu a primit al doilea cartona? galben ?i implicit pe cel ro?u. Ilie Iordache a m?rit diferen?a de pe tabela de marcaj în minutul 63, înscriind cu un ?ut plasat dup? ce a sc?pat singur pe contraatac de la centrl terenului. În minutul 79, Semedo a înscris dup? o ac?iune prelungit? de atac, dar arbitrul a anulat reu?ita portughezului dup? un fault în prealabil al lui Sousa asupra lui Rusu.CFR Cluj a redus din diferen?? ?i a stabilit scorul final, 1-2, în minutul 93, când, la o centrare prelungit? pe spate de Tony pân? la Tric?, acesta din urm? a reluat din voleu ?i a înscris în poarta oaspe?ilor. Tehnicianul echipei CFR Cluj, Ioan Andone, suspendat, împreun? cu pre?edintele grup?rii clujene, Iuliu Mure?an, au urm?rit meciul de pe o platform? aflat? în spatele b?ncii de rezerve. Andone s-a agitat pe toat? durata meciului ?i a dat indica?ii propriilor juc?tori.

Clujenii au ratat, pandurii au triumfat

De?i liderul CFR Cluj era favorit? cert?, elevii lui Eugen Neagoe au început partida f?r? teama c? întâlnesc liderul. Prima ac?iune periculoas? s-a consumat în minutul 25, când Tric? a executat o lovitur? liber? de pe partea stâng?, îns? balonul a fost respins de Mingote din fa?a lui Manuel Jose. Clujenii puteau deschide scorul prin Tony, care a reluat un balon spre poarta gorjenilor, îns? funda?ul Chibulcutean a re?it s? îndep?rteze pericolul. În minutul 38 a venit ?i deschiderea scorului, dup? o faz? fix?, atunci când Vasilache a executat o lovitur? liber? de pe partea dreapt?, iar Sousa a reluat în propria poart? din fa?a lui Pi?urc?. Dup? pauz?, clujenii au fost mai periculo?i în atac, îns? f?r? rezultate. Mai întâi Tric? a fost la un pas de a readuce egalarea pe tabel?, balonul trecând foarte aproape de poart?. Chibulcutean ?i-a salvat echipa în dou? rânduri, respingând ?uturile lui Tony ?i Semedo. În minutul 63, Ilie Iordache a sc?pat singur pe contraatac de la centrul terenului, a p?truns în careu ?i l-a învins pe portarul clujenilor cu un ?ut plasat. Atacantul Ruiz a irosit cea mai mare ocazie a partidei, acesta trimi?ând balonul în bar? din marginea careului. Clujenii au redus din diferen?? în prelungiri, Tric? reluând un balon în plas? dup? o centrare a lui Tony, îns? s-au trezit prea târziu pentru a mai spera la un egal sau a mai întoarce rezultatul.

09.04.2008. 06:30