SERVICII
 DIVERSE
 Adaugă Anunț!

Pandurii - Steaua 3-1

Pandurii a reuşit să o învingă pe Steaua, scor 3-1, după o partidă controlată de gorjeni de la un capăt la celălalt şi în care echipa campioană şi-a arătat limitele din ultima perioadă, mai ales la capitolul defensiv, acolo unde Tamaş, Guilherme şi Papp au gafat la fiecare dintre cele trei goluri primite de echipa lui Gâlcă.

Formaţia lui Edward Iordănescu a deschis scorul în minutul 37, după ce Mihai Roman i-a luat faţa lui Varela şi a împins în poartă o minge venită de pe partea stîngă de la Pintilii.

Gorjenii au marcat şi al doilea gol al întîlnirii în minutul 57, cînd Arlauskis a ieşit la 20 de metri de propria poartă şi Shalaj l-a lobat perfect. Steaua a reuşit golul de onoare în minutul 67, după o lovitură liberă executată perfect de Gabriel Iancu de la 25 de metri.

Ultima reuşită a partidei a purtat semnătura lui Eric, care a marcat în minutul 95 din penalty. Gabriel Tamaş a fost cel care a provocat lovitura de la 11 metri după ce l-a faultat în careu pe Nistor.

După acest meci, gorjenii au urcat pe locul 9 în campionat, cu 25 de puncte, în timp ce roş-albaştrii rămîn lideri, cu 47 de puncte, la 7 lungimi peste ocupanta locului 2, Petrolul Ploieşti.

Echipele de start:
Pandurii: Gliwa - Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic - P. Anton, Pintilii - Răduţ (Pleaşcă '70), Nistor, Shalaj (Buleică '61) - Mihai Roman (Eric '87)
Steaua: Arlauskis - Papp, Tamaş, Varela, Guilherme - Prepeliţă, Filip (Bourceanu '53) - Popa (Rusescu '72), Chipciu, Tănase - Ţucudean (Iancu '57)