SERVICII
 DIVERSE
 Adaugă Anunț!

Pandurii, în sferturile Cupei Ligii

Pandurii s-a calificat în "sferturile" Cupei Ligii, după ce a învins cu 1-0 (Christou 94) pe Gaz Metan, la capătul unui meci condimentat cu multe cartonaşe galbene, unul roşu şi un penalty ratat!

Gazdele puteau marca în minutul 26, după un penalty obţinut de Buziuc. Stanca a parat în primă fază şutul lui Llullaku, dar atacantul Gazului a introdus apoi mingea în poartă. Arbitrul Miron a anulat însă reuşita, pentru un presupus henţ.

Prima repriză, una destul de modestă, s-a încheiat cu medieşenii în atac, însă Buziuc şi Enescu nu l-au putut învinge pe Stanca. Răduţ a pătruns în careu la zece minute de la reluare, dar şutul său la colţul scurt a fost reţinut de Pleşca. În continuare, meciul de la Mediaș a fost unul slab, dar portarul Gazului a evitat eşecul la ocaziile mari ale lui Matulevicius şi Nicoară.

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (0)   21.07.2014. 15:34

Halep, după ce a ratat calificarea în finala Wimbledon: A fost dificil să continui după accidentare, nu aveam cum să câştig acest meci

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 3 şi locul 3 WTA, a declarat, joi, după ce a ratat calificarea în finala de la Wimbledon, că a fost dificil să continue meciul cu Eugenie Bouchard după ce s-a accidentat la gleznă şi a precizat că nu avea cum să câştige această partidă.

"Mi-am sucit glezna şi apoi a fost dificil să mai continui. Pe moment am simţit o mare durere, dar în timp a mai trecut. Oricum, nu am putut să împing în picioare. După accidentare, primul serviciu a fost mult mai slab. În tie-break am servit bine până la 3-2, dar apoi ea a avut puţină şansă, a ajutat-o şi banda fileului. Bouchard apoi a jucat foarte bine. Tie-break-ul a fost momentul cheie al partidei, după ce l-am pierdut nu am mai putut să mă concentrez. Bouchard a fost avantajată de suprafaţa de joc. A putut să stea în spatele terenului şi să lovească puternic şi rapid, mai ales că a avut şi încredere. Este o foarte bună jucătoare şi în curând va ajunge foarte sus", a spus Halep, informează AFP.

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (0)   04.07.2014. 04:21

WTA a desemnat jucătoarea lunii

Site-ul WTA a desemnat jucătoarea lunii mai după turneele de la Madrid, Roma şi Roland Garros.

Maria Şarapova, cîştigătoare la Madrid şi la Roland Garros, a fost desemnată jucătoarea lunii mai!

În schimb, Simona Halep a primit 291.000 din totalul de 305.000 de voturi ale fanilor pe site-ul wtatennis.com. Astfel, Halep s-a clasat pe prima poziţie în preferinţele fanilor, cu 95 la sută din voturi, urmată de Maria Şarapova - 4 la sută şi de americanca Serena Williams, cu doar un procent.

"Însă a trebuit să optăm pentru Şarapova, care a învins-o pe Halep atît în finala de la Madrid cât şi în cea de la Roland Garros", a menţionat WTA.

Voturile fanilor pentru jucătoarea lunii :
1. Simona Halep 95%
2. Maria Şarapova 4%
3. Serena Williams 1%

Jucătoarele lunii în 2014:

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (0)   14.06.2014. 15:47

Cum poate fi dat în judecată Banciu pentru “afirmaţiile” împotriva Simonei Halep?

Radu Banciu nu a fost impresionat de performanţa Simonei Halep de la Roland Garros. Acesta a făcut, în cadrul emisiunii pe care o moderează, o remarcă jignitoare la adresa tenismenei românce .

„Simona Halep este o ţărăncuţă, nu aţi văzut cum vorbeşte engleza? Aia, Şarapova, e o lady”, a spus acesta, în timpul emisiunii sale de duminică.

Aceasta nu a fost singura remarcă deplasată la adresa Simonei Halep, Radu Banciu a continuat în acelaşi stil, spunând că Simona degeaba a ajuns în finală dacă a pierdut-o, că nu a învins nicio tenismenă puternică în acest turneu şi a spus că nu e de acord cu faptul că Simona se simte mândră că este româncă, într-o ţară în care 86% dintre cetăţeni nu reuşesc să facă economii de la o lună la alta.

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (3)   10.06.2014. 09:58

Simona Halep a pierdut în faţa Sharapovei, dar a câştigat respectul întregii lumi

Jucătoarea Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, a pierdut finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după ce a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4, de rusoaica Maria Şarapova, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7.

Ajunsă pentru prima dată în finala unui turneu de Grand Slam, Simona Halep, locul 4 WTA înainte de Roland Garros, a făcut un meci extraordinar împotriva Sharapovei, dovedindu-se a fi un adversar care va pune mari probleme pe viitor, după cum a afirmat chiar Maria Sharapova.

Pe parcursul meciului, au fost însă extrem de multe momente controversate.
Foarte multe s-au legat de întîrzierea punctelor pe serviciul Mariei Şarapova, dar şi de arbitrul Kader Nouni, care nu a luat nici o decizie împotriva rusoaicei.
Sharapova a continuat să întârzie foarte multe punctele, regula fiind ca jucătorul să nu

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (0)   08.06.2014. 23:58

Box - CE 2014: Steluța Duță a câștigat titlul european la categoria 48 kg

Pugilista Steluța Duță a adus României prima medalie de aur la Campionatele Europene 2014 de box feminin de la București, după ce a învins-o la puncte în finala de la categoria 48 kg pe bulgăroaica Sevda Asenova.

Steluța Duță, la al 3-lea ei titlu continental, a dominat lupta cu Asenova, o boxeriță cu

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (0)   08.06.2014. 23:48

Simona HALEP S-A CALIFICAT în finala Roland Garros, după 6-2, 7-6 (7-4), cu Andrea Petkovici

Simona Halep s-a calificat, joi, în finala turneului de la Roland Garros, jucătoarea noastră eliminand-o pe Andrea Petkovic (27 WTA, din Germania), după o partidă care a durat o ora si 30 de minute.

În ultimul act al competiţiei, Halep o va întâlni, sâmbăta, pe Maria Sharapova. În urma acestui rezultat, Simona va urca, de saptamana viitoare, pe locul trei in ierahia WTA, urmand sa o devanseze pe Agnieszka Radwanska.

Simona Halep a ajuns în finala de la Roland Garros fără să fi pierdut

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (0)   06.06.2014. 00:39

Florin Mergea şi Marin Draganja au ratat calificarea în finala de la Roland Garros

Perechea Florin Mergea/Marin Draganja (România/Croaţia) a fost învinsă, joi, cu scorul de 6-3, 1-6, 6-3, de cuplul spaniol Marcel Granollers/Marc Lopez, cap de serie numărul 12, în semifinalele turneului de la Roland Garros.

Granollers şi Lopez au avut nevoie de o oră şi jumătate şi de cinci mingi de meci pentru a-i elimina pe Mergea şi Draganja.

Pentru învinşi, prezenţa în penultimul act al turneului de Grand Slam de la Paris reprezintă cea mai bună performanţă din cariera lor.

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (0)   06.06.2014. 00:35

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Roland Garros, după 6-2, 6-2, cu Svetlana Kuzneţova

Este cea mai bună performanţă a româncei la un Grand Slam.
Halep: A fost o zi perfectă pentru mine !

Jucătoarea Simona Halep, locul 4 WTA şi a patra favorită, a înregistrat, miercuri, cea mai bună performanţă a sa la un turneu de Grand Slam, calificându-se în semifinale la Roland Garros, după ce a învins-o, scor 6-2, 6-2, pe sportiva rusă Svetlana Kuzneţova, numărul 28 WTA şi cap de serie 27.

"Am avut un joc foarte rapid, foarte agresiv. A fost o zi perfectă pentru mine. Mă simt bine. Simt jocul şi să simt pregătită pentru următorul meci", a spus Halep.

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (0)   05.06.2014. 00:13

Mergea s-a calificat în semifinale!

Florin Mergea şi Marin Draganja s-au calificat în semifinale la Roland Garros după ce i-au învins pe experimentaţii Daniel Nestor şi Nenad Zimonjici, scor 6-7 (2), 6-3, 7-6.

Mergea şi Draganja au revenit după un prim set pierdut, iar în tie-breakul setului decisiv au fost conduşi cu 5-2.

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (0)   03.06.2014. 10:00

Simona Halep va juca împotriva Svetlanei Kuznetova în sferturi la Roland Garros

Jucatoarea Simona Halep va juca în compania Svetlanei Kuznetova, cap de serie 27, in sferturile de finala la Roland Garros, după ce rusoiaca şi-a asigurat calificarea in aceasta faza a competitiei în urma victoriei, scor 6-3, 6-4, în faţa sportivei cehe Lucie Safarova.

Halep s-a calificat, luni, in premieră in sferturi la Roland Garros, dupa ce a trecut de Sloane Stephens, scor 6-4, 6-3, iar miercuri va juca pentru accederea in penultimul act in compania Svetlanei Kuznetova, fost numar 2 mondial.

Ilie Nastase, la sport.ro: "Simona a facut o partida slaba azi, dar

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (0)   03.06.2014. 00:09

România şi-a asigurat două medalii de bronz la Campionatele Europene de box, organizate la Bucureşti

Delegaţia României şi-a asigurat două medalii de bronz la Campionatele Europene organizate la Sala Polivalentă din Bucureşti, după ce Elena Turcin (+81 de kilograme) şi Mihaela Cristiana (69 de kilograme) s-au calificat în semifinalele competiţiei, informează site-ul oficial al turneului.

În sferturile de finală ale categoriei +81 de kilograme, Elena Luminiţa Turcin a învins-o pe

Citeşte tot articolul    Scrie Comentarii (0)   03.06.2014. 00:05