ZiarulGorjului.ro Anul VI *
Email: office @ ziarulgorjului.ro
  Prima pagină · Sport · Energia a câștigat clar primul meci din sferturile FIBA EuroChallenge

Energia a câștigat clar primul meci din sferturile FIBA EuroChallenge

Energia Pandurii Tg. Jiu s-a impus clar în formației franceze Le Mans Sarthe Basket, cu scorul de 84-60 (25-10, 31-9, 14-25, 14-16), marți, la Tg. Jiu, în primul meci din cadrul sferturilor de finală ale competiției FIBA EuroChallenge la baschet masculin.

Energia conducea la jumătatea confruntării cu un neverosimil 56-19, dar diferența maximă a fost de 39 de puncte (58-19, min. 21). Gorjenii s-au relaxat și au permis echipei franceze să mai reducă din diferență, dar tot au învins la 24 de puncte, 84-60.

Meciul al doilea al sferturilor va avea loc pe 12 martie, în Hexagon, iar un eventual joc trei se va juca tot la Tg. Jiu, pe 17 martie. Sferturile se desfășoară după sistemul cel mai bun din trei partide.

Muntenegreanul Nemanja Milosevic a fost MVP-ul gazdelor, cu 23 puncte, 12 recuperări, 1 pasă decisivă. La Energia au mai evoluat Lamont Mack 10 p, 5 rec, 4 pd, Giordan Watson 12 p, 4 rec, 7 pd, Porter Troupe 9 p, 7 pd, Louis Darby 9 p, 3 rec, 3 pd, Răzvan Bratoloveanu, Tal Karpelesz 9 p, 2 rec, 3 pd, Omer Tal, Barîș Aktaș 3 rec, Andreas Glyniadakis 12 p, 6 rec,. Antrenor: Antonis Constantinides.

Pentru Le Mans au evoluat Mouphtaou Yarou 6 p, 7 rec, Daniel Ewing 2 pd, Shyron Ely 3 p, 3 rec, 3 pd, Antoine Eito 8 p, 4 rec, 4 pd, Petr Cornelie 1 p, 2 pd, Kevin Mendy 2 p, 3 rec, Rodrigue Beaubois 15 p, 1 rec, 2 pd, Michal Ignerski 12 p, 4 rec, 2 pd, CJ Wallace 13 p, 1 rec. Antrenor: Erman Kunter.