Cupele europene, un vis frumos pentru Energia

Cupele europene, un vis frumos pentru EnergiaLN handbal masculin / Energia Pandurii
Tg Jiu – Poli Izometal Timi?oara 22-26 (14-8)

Energia: Iordan, Toacsen, Vasiloiu (3), Apolzan, P?iu? (8), Stojanovic, Giotoiu (1), Radu Costel, Truic?, Murtaza (1), V. Popescu (2), Stanciu (4), Enache (1), Florea (2). Antrenor: Sorin Toacsen

Poli Timi?oara: Vass, Kenyeres, Nagy (1), Simicu (3), Botos, Mirkovic (2), Fekete (5), Grasu (6), Tica (3), Fenici (4), Cristescu, Varga, Coruja, Cotinghiu. Antrenor: Josef Eles.

Arbitri: Claudiu Belean ?i Corneliu David

Echipa antrenat? de Sorin Toacsen, Energia Pandurii, a fost învins? pe teren propriu de Poli Timi?oara, într-un joc în care gorejenii au practicat un handbal la caterinc?, dup? cum a afirmat chiar pre?edintele Gore Popescu.

Dup? o prim? repriz? bun?, în care au condus la ?ase goluri, gorjenii au avut a doua repriz? foarte slab?, oaspe?ii profitând din plin. Timi?orenii au revenit pe tabel? ?i au câ?tigat la patru goluri, scor 22-26. Energia a început partida în forcing, reu?ind s? preia conducerea, scor 6-3(minutul 12), 9-5 (minutul 17), 14-18 (minutul 30). Dup? pauz? a intrat în teren îns? o alt? echip?, debusolat?, care nu a mai reu?it nimic. Gorjenii nu au mai marcat deloc, în timp ce oaspe?ii au reu?it s? înscrie de opt ori. Cu doar ?apte minute înainte de final, scorul era de 18-22. Gorjenii nu au mai putut reveni, iar scorul final s-a terminat 22-26. Dup? acest joc, Energia ocup? pozi?ia a unsprezecea, cu doar trei puncte acumulate din ?ase jocuri, aflat? la doar un punct de ultima clasat?.

Pre?edintele Gore Popescu, a declarat c? vor lua m?suri dup? acest e?ec, deoarece nu pot continua în ritmul acesta. Echipa a acumulat un singur punct în ultimele trei partide, foarte pu?in pentru preten?iile emise. Se pare c?, obiectivul propus, o participare în cupele europene, r?mâne ?i în acest an un vis frumos al gorjenilor, deoarece principala grij? în acest moment ar fi remedierea situa?iei ?i salvarea de la retrogradare, un obiecitiv mult mai realist fa?? de ce se întâmpl? la Energia: „Un meci pe care nu mi-l explic. Dac? în prima repriz? am jucat relativ bine, în repriza a doua a fost ceva inexplicabil. O repriz? ce nu se poate vedea la o echip? de Liga Na?ional?.

O repriz? catastrofal?, atât în teren cât ?i pe banca tehnic?, gre?eli de schimbare ?i comentarii cu dou? minute eliminare la antrenor în momentele în care nu aveam nevoie de a?a ceva. E prea mult s? pierzi cu Timi?oara într-o manier? imbecil?. Probabil c? dup? ce ai ?ase goluri la pauz?, orice echip? din e?alonul secund nu mai pierdea meciul acesta. Repriza a doua a fost o caterinc?. Toat? lumea a vrut s? demonstreze c? ?tie s? dribleze, s? bat? mingea, s? fac? lucruri care se fac la juniori nu într-un meci oficial. Asta e p?rerea mea ?i nu ?tiu dac? e obiectiv?”, a declart sup?rat oficialul gorjean. Conducerea nu mai are timp s? a?tepte ?i e decis? s? ia m?suri cu cei vinova?i de situa?ia lamentabil? a echipei: „Avem zece zile la dispozi?ie pân? la urm?torul meci, iar în acest timp vom lua o hot?râre clar?. Deja e prea mult, dac? pân? acum ne-am g?sit scuze, de data aceasta nu mai avem ce s? spunem. Nu pot s? acuz pe nimeni de inten?ie, dar pân? la urm? dac? juc?torii nu judec?, faptul c? de aici î?i câ?tig? pâinea fac o mare tâmpenie. A fost o buim?ceal? total?, fiecare a început s? joace dup? bunul s?u plac. Nu am v?zut o idee tactic? ?i nu cred c? au vrut s? joace a?a pentru c? în aceast? situa?ie m-a? fi bucurat c? î?i mai pot reveni. Acum dracu’ ?tie care ne este valoarea, cea din prima sau cea din a doua repriz?”, a ad?ugat Gore Popescu.

Tehnicianul Sorin Toacsen, pare a nu avea nicio reac?ie la cele întâmplate, acesta spunând c? nu poate da o explica?ie logic? pentru evolu?ia echipei. Toacsen a spus îns? c? î?i va întreba în aceste zile juc?torii dac? vor s? mai continue împreun? sau nu:„Probabil dac? am ?ti ce s-a întâmplat, am ?ti s? rezolv?m aceast? problem?. Am v?zut o lips? total? de d?ruire, de ambi?ie în repriza a doua, în care to?i juc?torii au crezut c? dac? vor juca individual ?i vor încerca s? dea gol, vor trage echipa dup? ei. Din p?cate, datorit? unei ap?r?ri bune, agresiv? a Timi?oarei, au reu?it s? anihileze juc?torii no?tri. Îi voi întreba pe b?ie?i dac? nu le mai convine de mine”. Momentan, nu s-a luat nicio m?sur? din partea conducerii, îns? cel mai porbabil în uma unei ?edin?e din aceste zile, oficialii vor decide ce trebuie f?cut pentru ca echip? s? nu continue pe aceea?i linie: „Sunt la dispozi?ia clubului ?i vom discuta ce se poate face. Atâta timp cât sunt la echip?, trebuie s? facem orice este posibil ca aceast? echip? s? tr?iasc? ?i s? fie o echip? respectat?”, a mai spus tehnicianul. Gorjenii vor întâlni etapa viitoare Steaua Bucure?ti, un adversar dificil.

08.10.2008. 05:13