CNE înfiinţată până la toamnă
Teodor Atanasiu, preşedintele AVAS a declarat săptămâna trecută că viitoarea Companie Naţională de Energie (CNE) ar putea fi constituită în acest an, până la începutul sesiunii parlamentare din toamnă.
Atanasiu a spus că există un aviz de oportunitate al Comisiei Europene şi că acest Proiect de Hotărâre de Guvern are şi avizul consiliului concurenţei şi nu încalcă legislaţia sau directivele europene.
Referitor la cei care sunt împoptriva înfiinţării CNE, preşedintele AVAS a declarat că: „ Sunt probleme personale sau de grup ale unor lideri de sindicat sau ale unor partide politice“.
Conform acestuia, liderii de sindicat sunt împărţiţi în două tabere, cei care reprezintă 23.000 de angajaţi din viitorii 30.000 cât ar trebui să conţină o companie naţională sunt “pentru”, iar cei care reprezintă 7.000 sunt “împotrivă”, respectiv cei de la Hidroelectrica. “PSD nu vrea din două motive: pentru că nu le-a trecut lor prin cap şi apoi în mintea lor îngustă cred că la noi se procedează ca la ei, iar cine conduce o ditamai companie, conduce regiunea. Eu le-am spus clar. Aceasta se va privatiza în timp. Prin vânzare de pachete mici. De ce vrem să avem un acţionariat privat semnificativ în această societate, ca să fie o presiune asupra managementului pentru performanţe inclusiv în ceea ce înseamnă profit”. Atanasiu a mai adăugat: „Suntem singura ţară mare, care nu joacă un rol regional în niciun domeniu. Avem resurse energetice mai mari decât toţi vecinii noştri, avem şi această obligaţie să creăm acel jucător care să poată să aibă un rol regional”.
Potrivit proiectului iniţiat de AVAS, referitor la înfiinţarea CNE, Electrica va prelua acţiunile complexurilor energetice Rovinari, Turceni şi Hidroelectrica, acesta din urmă trecând din portofoliul Ministerului Economiei şi Finanţelor în cel al AVAS, în scopul constituirii companiei energetice naţionale.
L.M.
13.08.2008. 12:02
Comentarii
Acest articol n-are nici un comentariu.



























Comentează
Ziarul Gorjului nu este responsabil juridic pentru continutul comentariilor. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra va revine in exclusivitate.
* = câmp obligatoriu