w w w . Z i a r u l G o r j u l u i . r o
 Anul VI *

Publicitate

Contact:
E-mail: office @ ziarulgorjului.ro
Telefon: 0253 21 86 36
Mobil: 0728 066 000
Fax:
0253 21 86 36

Menu:

 

FĂ-TE VIZIBIL
Lunar avem peste 66.000 de afişări. Contactează acum departamentul de publicitate al ziarului la tel.:0728/090.780 şi postează
RECLAMA TA AICI!



Casa Danielescu
PUBLICITATE









Expres Transport



radio Cerc



Hotel Gorj




Free & demo software




ULTIMA ORA

 · Marcel Hoară demis
 · S-a înființat Federaţia Tinerilor Fermieri din România
 · Locuri meritori pentru jandarmi gorjeni la
 · Trei incidente electorale in doua zile
 · Ziua Europei sărbătorită la Colegiul Naţional “George Coşbuc” din Motru
 · Discurs susţinut de Victor Ponta, premierul României şi preşedintele PSD – Lansarea candidaţilor USL Gorj
 · Un cerc de lumină în jurul operelor brâncuşiene de la Târgu Jiu
  Toate stirile
COMUNICATE

 · CEZ Distributie avertizeaza: amplasarea de reclame electorale neautorizate este interzisa
 · Finala editiei a XI-a a Festivalului International de Muzica Francofona
 · 31 de sanctiuni in 3 zile
 ·  Jndarmi au interceptat infractorul
 · Jandarmi in acțiune
 · Obligații ce revin organizatorilor adunărilor publice desfășurate în cadrul campaniei electorale
 · Asociația silitoare deținătoare de o lună de Mai înfloritoare
 ·  „Patologia Respiratorie în Practica Medicală Curentă”, cea de-a treia ediție
 · Finalişti în proiectul Europa CNE
 · Flashmob pe stadion
 · JANDARMI ASIGURĂ ORDINEA PUBLICĂ LA MÂNĂSTIREA LAINICI
 ·  JANDARM AFLAT ÎN TIMPUL LIBER
  Toate comunicatele

ANUNŢURI
 IMOBILIARE
 AUTO
 ELECTRICE
 SERVICII
 DIVERSE
 Adaugă Anunț!
  Prima pagină · Ultima ora · Avertizare COD GALBEN de ninsoare şi viscol începând de vineri

Avertizare COD GALBEN de ninsoare şi viscol începând de vineri


Ministrul Mediului şi Pădurilor, Laszlo Borbely, a anunţat în Guvern că, potrivit informaţiilor ANM, se va menţine şi joi CODUL PORTOCALIU pentru ger, iar de vineri se va emite COD GALBEN pentru fenomene meteorologice periculoase (vânt, ninsoare viscolită).
Ninsorile vor începe chiar din această noapte, în Banat şi Oltenia şi vor continua joi, însă cantităţile de zăpadă vor fi reduse. De asemenea, va ninge izolat şi în Dobrogea, iar intensificările vântului vor fi mici.
Vineri, însă, ninsorile vor fi mai însemnate cantitativ, la stratul actual de zăpadă urmând să se adauge unul proaspăt, de 10-15 centimetri, îndeosebi în sudul şi sud-vestul ţării, a explicat meteorologul Silviu Grigore, la România TV. Totodată, vântul va sufla în rafale, a căror viteză nu va depăşi, însă, 40-50 km/h. La munte, în schimb, va fi vorba de viscol.
În week-end continuă să ningă în majoritatea regiunilor. Sâmbătă se înregistrează o pătrundere de masă de aer cald, iar temperaturile vor fi ceva mai ridicate, între minus 12 şi minus 2 grade, şi chiar pozitive pe litoral, unde mercurul din termometre ar putea urca până spre 2-3 grade Celsius. Datorită temperaturilor mai ridicate, precipitaţiile vor deveni mixte, ninsoarea transformându-se în lapoviţă şi, pe alocuri, chiar în ploaie, ceea ce va favoriza însă formarea poleiului.
Potrivit ministrului Mediului şi Pădurilor, Laszlo Borbely, avertizarea COD GALBEN de ninsoare va fi valabilă, cel mai probabil, începând de vineri la prânz. În cazul în care joi se vor înregistra precipitaţii sub formă de ploaie şi lapoviţă, va fi emisă atenţionare de polei.
În acest context, Executivul a decis miercuri să suplimenteze cu un milion de lei din Fondul de Rezervă al Guvernului bugetul Ministerului de Interne pentru asigurarea combustibilului necesar intervenţiilor în perioada următoare pentru structurile din subordine precum Jandarmerie, IGSU, Poliţie, Poliţia de frontieră.
Ninsorile revin de joi în toată ţara
După cum am mai scris, avertizarea COD PORTOCALIU de ger expira abia vineri, aşa că nici joi nu se aşteaptă o îmblânzire a frigului, maximele din timpul zilei la scara întregii ţări se încadrează între minus 16 grade in Bucovina şi în depresiuni şi minus 3 grade pe litoral, în condiţii de cer mai mult noros în toate regiunile. Ninge, dar în general slab , în sudul Banatului, în Oltenia, local în Muntenia şi doar pe arii restrânse în Dobrogea, iar în rest vorbim numai de fulguieli izolate.
Meteorologii anunţă că vântul se mai domoleşte începând de vineri, iar de joi temperaturile cresc uşor, însă nu vom scăpa de ninsori, care vor cuprinde treptat toată ţara.(RTV.net)

02.02.2012. 11:09


Comentarii

Acest articol n-are nici un comentariu.

Comentează

Ziarul Gorjului nu este responsabil juridic pentru continutul comentariilor. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra va revine in exclusivitate.

* = câmp obligatoriu

:

:

: