w w w . Z i a r u l G o r j u l u i . r o
 Anul VI *

Publicitate

Contact:
E-mail: office @ ziarulgorjului.ro
Telefon: 0253 21 86 36
Mobil: 0728 066 000
Fax:
0253 21 86 36

Menu:

 

FĂ-TE VIZIBIL
Lunar avem peste 66.000 de afişări. Contactează acum departamentul de publicitate al ziarului la tel.:0728/090.780 şi postează
RECLAMA TA AICI!



Casa Danielescu
PUBLICITATE









Expres Transport



radio Cerc



Hotel Gorj




Free & demo software




ULTIMA ORA

 · Toţi miniştrii vechi ai PDL au fost schimbaţi
 · Gorjul scapă de codul portocaliu
 · Trei localităţi din Gorj, fără current electric
 · Boc propune ca miniştrii vechi să nu fie cooptaţi în noul Guvern
 · Boc: ordonanţa de schimbare a directorilor de servicii deconcentrate a fost o greşeală
 · Avertizare COD GALBEN de ninsoare şi viscol începând de vineri
 · Coplata a fost amânată
  Toate stirile
COMUNICATE

 · Miting pentru libertate
 · Dialog cu Puterea
 · Românii din Italia, solidari cu manifestanţii din România: "Cerem guvern tehnic"
 · Caz de deţinere de armă neletală, cercetat de poliţişti
 · Suspect al infracţiunii de proxenetism, reţinut de poliţiştii gorjeni
 · Cătălin Ivan: Noua Lege a Sănătații izolează România de restul Europei
 · Intâlnirile de lucru ale ministrului Justiţiei, Cătălin Predoiu, ce urmează să aibă loc la Bruxelles
 · USL:“Dacă Traian Băsescu ar vrea binele sistemului de sănătate, l-ar aduce înapoi în sistem pe Raed Arafat”
 · Şomerii din Dolj, Gorj si Mehedinţi vor fi şcoliţi în meseriile de frizer şi de lucrător finisor în construcţii
 · ACRR cere Guvernului sa aloce bugete concrete pentru integrarea romilor in cadrul Strategiei recent adoptate
 · Jaf din banii publici la Ministerul Transporturilor
 · Depistat la pescuit cu unelte interzise
  Toate comunicatele

ANUNŢURI
 IMOBILIARE
 AUTO
 ELECTRICE
 SERVICII
 DIVERSE
 Adaugă Anunț!
  Prima pagină · Societate · 100 milioane euro microfinantare pentru persoanele somere care doresc sa demareze o afacere

100 milioane euro microfinantare pentru persoanele somere care doresc sa demareze o afacere


Parlamentul European a adoptat marti, 15 decembrie 2009, masuri pentru ameliorarea accesului la credite al persoanelor care si-au pierdut locul de munca sau risca sa si-l piarda si care doresc sa inceapa propria afacere.

Instrumentul european de microfinantare Progress este destinat sa faciliteze accesibilitatea si disponibilitatea microcreditelor pentru persoanele care doresc sa initieze sau sa dezvolte o afacere sau o micro-intreprindere, cu mai putin de 10 angajati si o cifra de afacere care nu depaseste 2 milioane euro, dar care intampina dificultati in accesarea creditelor conventionale. Aceste credite vor fi limitate la 25 000 euro. Parlamentul a fost de acord cu alocarea sumei de 100 de milioane euro pentru acest instrument, pentru o perioada de patru ani - asa cum propusese Comisia Europeana, dar deputatii au subliniat in timpul dezbaterilor ca acesti bani nu trebuie alocati din fondurile Programului Progress destinat persoanelor vulnerabile. Comisia propusese ca instrumentul de microfinantare sa utilizeze fonduri din cadrul acestui program, caruia i-au fost alocate 114 milioane euro suplimentare, la cererea Parlamentului European.

Pentru a se asigura ca instrumentul de microfinantare poate fi deja functional la inceputul anului 2010, Parlamentul a fost de acord cu utilizarea a 25 milioane euro din cadrul marjelor, sume care vor fi prevazute in bugetul pentru 2010, care va fi votat joi. Pentru restul perioadei (2011-2013), Parlamentul nu a ajuns inca la un acord cu Consiliul privind resursele alocate acestui instrument.
Instrumentul de microfinantare este deschis organismelor publice si private instituite in statele membre care furnizeaza microfinantare persoanelor si microintreprinderilor. Fondurile acestui instrument vor fi redirectionate catre aceste organisme in cadrul unei gestiuni comune impreuna cu grupul BEI (Banca Europeana de Investitii si Fondul European de Investitii).

Instrumentul este creat pentru o perioada de 4 ani, urmand a intra in vigoare la 1 ianuarie 2010.

16.12.2009. 11:27


Comentarii

somerul 19.12.2009. 06:34

unde pot merge pentru programulprogress? articolul nu specifica nimic .

Comentează

Ziarul Gorjului nu este responsabil juridic pentru continutul comentariilor. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra va revine in exclusivitate.

* = câmp obligatoriu

:

:

: